İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 ARALIK İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI

10 ARALIK İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AYDIN USMAN´IN MESAJI
10 ARALIK İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI

 

 

Ben neysem oyum,

 

Sen neysen osun,

 

O neyse o;

 

fakat hep birlikte o kadar çok ortak yönümüz var ki!”

 

      “Biraz gez dünyanın hiç kimsenin olmadığını anlarsın.Mülkün  gerçek sahibi bu kadar zahirken toprak üzerinde kimsenin kimseye öncelik hakkı bulunmadığını sadece bazılarının biraz erken geldiğini bazılarınınsa biraz geç kaldığını anlarsın.”

         İnsan hakları,insanın sadece insan olarak dünyaya geldiği için sahip oldukları haklardır ve  çelikten yapılmış bir yelek  gibi insanı  korurlar.Tuhaf ama insanı insana karşı korurlar. Hepimizindir. Bazen görünmez olsalar da  vardırlar  ve insanlık var olduğu sürece de olmaya devam edeceklerdir.

         15 Temmuz´da yaşadığımız olayların ana fikri olarak çokça  söylediğimiz ve bu süreçte  sıkça duyduğumuz  bir kavram var. “Demokrasi.”

        “Milletler topla, tüfekle, zırhlılarla, ordularla, uçaklarla, silahlarla yıkılmıyor, yıkılmaz. Bunu 15 Temmuz gecesi gördük.Milletler ancak aralarındaki, bağlar çözülerek herkes kendi başının derdine, kendi havasına düştüğü zaman yıkılır…

             Peki ne yapmalıyız?

         Kültürel değerleriyle  bizi bütünleştiren, adeta yoğuran “köklü  medeniyetimiz” etrafında toplanacağız. Buna ayrılık düşürmeye gayret edenleri görüyoruz, görebiliriz de… Tarih boyunca da gördük. Kim ne yaparsa yapsın biz bu ülkede, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı paydasında inşallah geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Beraber yürüyeceğiz.

        Biliyorum ki bir aksiyona bağlanamayan, kendi kendini devamlı öğüten bir düşünce, hakkıyla var olamıyor.Bugün tüm dünya insan haklarının varlığını hatırlatıyorsa bir şeyler yolunda gitmiyordur.İnsanın yaratılışından beri çiğnenen  haklar,   ölümler,  savaşlar,  zulümler, kadınlara -çocuklara yapılan şiddet  kanserleşerek bataklaşarak bir yara gibi insanlığı tehdit ediyor. Hiçbirimiz bu illet bize bulaşmadan ciddiyetini anlayamıyoruz.Bugün terörün savaşların öldürdüğü insan sayıları bu utanç tablosunu yüzümüze çarpıyor .

         Ege Denizi´nde son  dört  yılda ölenlerin sayısı,  bu denizin bizler için anlamını biraz değiştirmediyse, ülkmizde her gün  terör yüzünden ölen insan sayısı bizi şaşırtmaz olmuşsa  dünyada bazı coğrafyaların çocukları gülümsemiyorsa,  bugün Halep’te binlerce insan katlediliyorsa buna üzülmekten,  üzerinde oturup düşünmekten fazlasını yapmalıyız. Sığınmacılara arkamızı dönerek, dünyadaki açlık sorununa kulaklarımızı tıkayarak  öldürülen çocukların kıyıya vuran bedenlerini gördüğümüzde haber  kanalını değiştirerek,  su sorunu yaşayan bir coğrafyayı yok sayarak çözümler buluyorsak  insan hakları üzerine  otutup konferanslar yapmak yapıcı bir çözüm olmayacaktır kanaatimce.Çünkü biz, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyen bir dine inanıyoruz.

        İnsan hakları tıpkı doğa gibi saldırıya uğrayabilir! Fakat bir ruhtur ona zarar verilemez. Hepimize aynı muameleyi yapar. Zengin ya da yoksul  , yaşlı ya da   genç,  beyaz veya siyah, iri veya  küçük kadın ya da erkek dinlemez.Bize saygıyla muamele eder ve bizim de başkalarına saygıyla yaklaşmamızı ister.

         İnsanın insana duyacağı sevgi, saygı, anlayış, merhamet belki de bu hakların kendiliğinden uygulayıcısı olacak. Belki de artık bu hakların varlığını 10 Aralık’ta hatırlatmaya  İnsan Hakları    Evrensel   Bildirgesini  kör olmuş gözler için duvarlara asmaya, sağır olmuş kulaklara bağırmaya gerek kalmayacak bir dünyada yaşayacağız. Temennim budur.

        "Uçurtma Avcısı" isimli filmi  ve kitabını hatırlarsınız belki.  Orada aklımdan silinmeyen bir sahne var. Emir’le babası  bir su tankerinin içinde Afganistan’dan kaçarken, Emir nefes alamıyorum dediğinde, babası “başka bir şey düşün, bir şiiri aklına getir” demişti.. Emir de  Mevlana’dan okumaya başlamıştı.

 

Ben de sözlerimi Emir’in Mevlana’dan okuduğu o dizelerle son vermek  istiyorum.

 

Geldiysek buraya uyumaya,uyuşuk kullarındanız

 Geldiysek uyanmaya onun ellerindeyiz

 Geldiysek ağlamaya bulutları yağmur dolar

 Geldiysek gülmeye onun şimşeği oluruz

 Geldiysek öfkeye ve savaşa

 Cevabı gazabı olur

 Geldiysek barışa ve af dilemeye

 Cevabı sevgisi olur

 Bu karmaşık dünya

 kimiz  biz ?          (Mevlana)

 

                                                                          İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                 Aydın USMAN

 

 

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.