İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 78. Yıl Dönümünde Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 78. Yıl Dönümünde Saygı ve Rahmetle Anıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Vefatının 78. Yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

Türk tarihinde kendi ülkesinde olduğu gibi dünyada, “ insanlığın değeri” olma onuruna erişmiş büyük insan deyince akla hiç şüphesiz “Atatürk” gelir. O; düşünce, kararlılık, eylem ve öncü kişilik gibi yönleriyle, milli bir kahraman olduğu kadar dünya ölçüsünde bir devlet adamıdır. Yüksek insan meziyetlerini en zirveye taşıyan,  milli birlik ve beraberliğimizi sağlamak uğruna aldığı kritik ve önemli kararlarla tam bir lider, savaş meydanlarında eşsiz bir komutan, milletinin makus talihini değiştiren kudretli bir siyaset adamı. Fikirleriyle yaptıklarıyla sadece milletinin değil dünyanın sevgi ve saygısını kazanan eşsiz bir şahsiyet. Esaretin tunçtan kalesini yıkarak milletine yol olan bir mürşit… Hürriyete giden  meşakkatli yolda en mümtaz mihmandar...   

  “Hepiniz öleceksiniz!” dedi bir gün. Ne sitem etti, ne mateme döndü yüzünü. Sonra bu cümleyi eksik buldu. Sözlerini: “Hepimiz öleceğiz!” diye tamamladı ve ilave etti: “Vatan kurtulacaktır.”O, vatanın kurtuluşundan ötesine,  teferruat diyen bir server. 15 Temmuz gecesi yaşananlar,  Kurtuluş  Savaşı’nda milletçe giriştiğimiz mücadeleyi hatırlatır niteliktedir.O gece ihanet yüklerini attık sırtımızdan. Bir milletin üstün irade gücünü, birlik ve beraberliğini,  imkansızlıklar içinde olsa bile haksızlıklar karşısında çıkış yolunun daima var olduğunu,  tüm dünyaya gösterdik.Tıpkı Atatürk’ün  gençliğe hitaben yazdığı cümlelerdeki gibi:

“İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin.”

15 Temmuz gecesi düşünmedik…

   Uygarlık yolunun daimi yolcusuna ”Büyük davamız uygar ve refaha kavuşmuş bir millet olarak varlığımızı yükseltmektir” diyen bu dava adamına ve emanetine çok şey borçluyuz. O  şimdi milletinin ruhunda dalgalanan bir bayrak…

Hiçbir zaman acele ve taşkınlıkla karar vermeyen,  karakterinde  ne bir harcıalem,  şan adamı  ne de  bir hayalperest. Her  şeyden  önce meclis, her şeyden önce meşruluk diyen akil insan. Sınırsızlık ve belirsizliğe yer vermeyen bir inkılapçı. Ulaşılmaz,  duygu ve heyecanla sarılmış baş döndürücü hedefler  yerine,  aklı ön plana alan  bir  mantık adamı… Bu mantık,  sadece akıldan gelen ruhi bir heyecan mantığı değil,  bugün belki de hepimizin ihtiyaç duyduğu tarihi bir mantık. Yüzyıllarca medeniyetimize vatan olmuş bu topraklarda,  var olma/ olmama mücadelesinin saati çalındığında esarete asla razı olmamıştır. En büyük eserim dediği  “Cumhuriyet” belki de bu kafa tutuşla doğmuştur.

Atatürkçülük,  bir heyecan sistemi olmaktan ziyade bir eylem ve zihniyet olmalıdır. Geriye değil ileriye giden, çağın akıl ve mantık gereklerine  uygun bir dinamizm içermelidir. Atatürkçülük,  O’nun  bizi bıraktığı noktanın ilerisine koşmaktır. Yaşayışta,  üretimde, eğitimde, sanatta, fikirde ve duyguda çağın medeni ve sosyal gereklerine yönelmek …  Atatürkçülük budur!

            Bütün dünyanın barışını ve iyiliğini isteyen bu büyük adamın hayattan kopuşu ulu ağaçların topraktan sökülüşü gibi olmuştur.” Çetin, heybetli ve  mağrur…  Onun  gibi dehalar sadece görünüşte ölürler,  gerçekleştirdikleri eserlerle daima hayatta kalırlar. Sözlerimi onun cümleleriyle noktalamak istiyorum :”Benim naçiz vucudum elbet bir gün toprak olacaktır;  fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Ölümünün 78. yıl dönümünde Atatürk’ü saygıyla anıyorum. Ruhu şad olsun…

 Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                           Aydın USMAN

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.