İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİEMİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AYDIN USMAN´ IN 2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

GAZİEMİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AYDIN USMAN´ IN 2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

          Otizmin görülme sıklığı çok büyük bir hızla artıyor. Günümüzde doğan her 54 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor.

Nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilân edilmiş bulunuyor. Otizmde erken dönemde tanı konması ve uygun eğitime erken yaşlarda başlanması, hastalığın seyri ve ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek problemlerin en aza indirgenmesi açısından gerçekten çok önemlidir. Özel eğitim sayesinde otizmli çocukların akademik ve dil becerileri gelişir, davranış problemleri azalır ve çocuğun yaşam kalitesini artıracak belirli becerilerin gelişmesine katkı sağlanmış olur. Böylece birçok çocuk başarılı ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

          Evde kaldığımız bu süreçte otizmi ve otizmi yaşayan aileleri anlamak hiç zor olmayacaktır. Çünkü otizmi yaşayan aileler sosyal izolasyonun sürekli içerisindeler. Elbette otizmli bireylere sahip ailelerin yaşadıklarını birebir hissetmemiz mümkün olmayacaktır. Ancak onları yalnız bugün değil; yılın her gününde tanımaya ve anlamaya çalışabiliriz. Onların yanında olduğumuzu anlatarak yalnız olmadıklarını hissettirebiliriz.

          Biz Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak; özel eğitim hizmetlerinin kalite ve verimini artırmak için çalışmalarımızı ulusal ve uluslar arası projelerle ayrıca yürütmekteyiz. Yalnız otizmli değil tüm özel ve güzel çocuklarımızı anlamaya ve ihtiyaçları olan eğitimi sunmaya ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz.

02-04-2020

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.