İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GAZİEMİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AYDIN USMAN´IN 2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

Ben otizmi olan bir bireyim. Otizm karakterimin yalnızca bir parçası, bir insan olarak beni tek başına tanımlayacak bir kavram değil. Benim algılarımda düzensizlikler var. Sizin günlük hayatta farkına bile varamayacağınız sıradan görüntüler, hareketler, ışıklar, sesler, kokular, tatlar ve dokunuşlar beni çok rahatsız edebilir. Lütfen beni anlamaya çalışın ve koşulsuz sevin! Ben buna değerim! Desteğiniz, sevginiz, sabrınız ve rehberliğinizle ne kadar yol alabildiğimi göreceksiniz...
GAZİEMİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AYDIN USMAN´IN 2 NİSAN OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ MESAJI

    Günümüzde dünyaya gelen her 88 çocuktan 1’inin otizmli olduğu belirtiliyor hatta bazı kaynaklarda her 50 çocuktan 1’inin otizmli olduğu yönünde bilgiler de var.  Görülme sıklığı ve farkındalık seviyesi her geçen gün artan bu yaygın bozukluk ülke, ırk, kültür ya da sosyoekonomik düzey ayırt etmiyor. Ama farkeden bir şey var ki o da anne babaların çocuklarında bu durumu keşfetmesinin ne kadar ağır ve sancılı bir deneyim olduğu. Ailenin her bir bireyi, uzun, zorlu, farklı algılar, durumu anlamak ve kabullenmekle ilgili sorunlar ve iniş çıkışlarla dolu bir süreç yaşar. Bu süreçte tedavi arayışının ve en iyisi için çabalamanın verdiği yorgunluğu hiçbirimiz o ailenin fertleri kadar iyi anlayamayız elbette. Ama yanlarında olabiliriz, onları anladığımızı anlatabiliriz, sadece anlamak dışında onlar için bir şeyler yapabiliriz üstelik sadece onlara ayrılan bu ay değil yılın her zamanında.

     Bu noktada kurum olarak, otizme ve özel eğitime bir eksiklik olarak değil, farklı bir çerçeveden bakarak özel eğitimde niteliği ve farkındalığı artıran bir destek sağlamak hedefindeyiz. Ve bunu çok anlamlı bir projeye imza atarak hem ulusal hem de uluslararası bir düzeyde başarmış durumdayız. Otizmin bugün için bilinen tek tedavisi özel eğitimdir. Özel eğitimin fark edilmesini sağlayarak, önemini kavratarak tüm vatandaşlarımızın daha bilinçli olmalarını sağlıyoruz. Özel eğitimin amacı, çocuğun ihtiyaçlarına yönelik olarak planlanmış programlarla, çocuğun gelişimsel açıdan mümkün olduğunca akranları düzeyine ulaşmasını sağlamaktır. Bu çocuklara erken dönemde tanı konması ve uygun eğitime erken yaşlarda başlanması, hastalığın seyri ve ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek problemlerin en aza indirgenmesi açısından gerçekten çok önemlidir. Özel eğitim sayesinde otizmli çocukların akademik ve dil becerileri gelişir, davranış problemleri azalır ve çocuğun yaşam kalitesini artıracak belirli becerilerin gelişmesine katkı sağlanmış olur. Böylece birçok çocuk başarılı ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

    2008’den bu yana her yıl 2 Nisan’da başlayan Otizm Farkındalık Ayı çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve farkındalığın artırılarak erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması için etkinlikler düzenleniyor.  Biz de Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, yalnızca “Otizm Farkındalık Ayı” olarak belirlenen Nisan Ayında değil her zaman öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin bu farkındalığa ve duyarlılığa ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ve sadece otizmli değil, özel eğitime ihtiyaç duyan kendi tabirimle "özel ve güzel" tüm öğrencilerimiz için duyarlı olmayı ilke haline getirdik. Özel eğitime muhtaç öğrencilerimiz herkes gibi kendilerini ifade edemeseler de, onların da tüm insanlar gibi duyguları, düşünceleri ve yasal hakları var. Bu çocuklarımız eğitimde ve sosyal hayatta, fırsat eşitliği çerçevesinde, toplum tarafından fark edilmeyi, anlaşılmayı ve kabul edilmeyi bekliyorlar. Onların tek ilacının sevgi, sabır ve anlayışla yoğrulan ve sonrasında iyi planlanmış bir eğitimle desteklenen bir yaklaşım olduğunu asla unutmayalım. Çevremizdeki herkese, en başta da kendi ailemize, yakınlarımıza, arkadaşlarımıza bunu fark ettirelim. Otizmli çocuklar, ancak bu şekilde toplumdaki yerlerini sağlıklı, başarılı ve güvenli bir şekilde alabilir. Bizim desteğimiz onların başarılı ve bağımsız hayat sürmesi için gerekli. Biz onların en büyük destekçisi olarak sosyalleşmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz, yapamadıklarına değil, yapabildiklerine odaklanarak bir şeyler inşa etmeye çalışacağız. 

    Her zaman ifade ettiğim gibi "özel ve güzel" tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum ve onlar için, hiçkimseye önyargılarla yaklaşmadığımız, anlayışın ve empatinin var olduğu duyarlı bir dünya dileyerek, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü´nde herkesi fark etmeye ve anlamaya davet ediyorum. Onları koşulsuz sevin, çünkü her biri buna değer.

                             

                                                                                                                                                                                   Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                                                  Aydın USMAN

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.