İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN' ın Engelliler Haftası Mesajı

Var olmak... Algılamak ya da algılanmak... Engelli olmak demek farklı olmak demektir. Diğer insanlar gibi. Her insan farklıdır. Kimisi uzundur, kimisi kısa. Kimisi yaşlıdır kimisi genç. Ya da kimisi siyah, kimisi beyaz. Öyleyse bireysel bilince erişip kendi kendini kabul edip, kendi kendini tanıyıp, tüm eksiklikleriyle, tüm iyi yönleriyle kabul etmek gerekir. Ancak kendi kendinizi kabul edip, kendinizi severek toplumun bu kalıplarından kendinizi kurtarabilir ve kendinizi topluma daha iyi anlatabilirsiniz.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN' ın Engelliler Haftası Mesajı

          Sen varsın ve diğerleri. Uzun saçlılar; kısa boylular, esmerler, mavi gözlüler, yaşlılar, engelliler... Kendinin ve başkalarının farklılıklarının farkına vardığında anlayacaksın...

Engellilik de bir farklılıktır.

Görmeyen, duymayan, yürüyemeyen ben bu şekilde varım der.

Engelleriyle başarılara imza atan tüm insanlar yüreğinin, dilinin, azminin, cesaretinin, aklının, ruhunun engelleri aştığını göstermiştir.

          Engelli Birey' i nasıl algıladığımız aslında doğrudan farklılıkları farketme ve kabullenme konusu ile ilgili. Çocuklarımızı farklılıkları kabul etme konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Farklılıkları fark etmek ve kabullenmek için için belli bir yaşta olmaları ya da ihtiyaç doğmasını beklemek gerekmiyor. Çocuklarımızın özel gereksinimleri olan bireylere ayrımcılık yapmamaları,  özel bir çocuğu bilerek ya da bilmeyerek incitenlerden biri olmamaları için asıl farkındalığı kendi çocuklarımıza kazandırmalıyız. Çocuklarımıza farklılıkları kabul etme konusunda vereceğimiz eğitimle bu bilinci kazandırabiliriz. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

1.İnsanları birbirinden ayıran yetenekleri ve özellikleri vardır".

2.Bu yetenekler ve özellikler bizi diğer insanlardan ayırır ve "benzersiz" yapar".

3.Her insan "anlaşılmak" ister".

          Bu konular üzerine sohbet etmek; farklılıkları fark etmek ve kabullenme ile ilgili eğitimin başlangıcıdır. Burada en büyük sorumluluk siz değerli anne ve babalara düşüyor. Çocuklarımıza sevgiyle saygıyla yaklaşırsak, onlar da diğer insanlara öyle yaklaşır.

          Ayrımcılık yapmadan, hoş görerek, kabul ederek, anlayarak, severek,  birlikte güzel her şey...

          Sevginin aşamayacağı engel yoktur. Hayatı paylaşmak için hep birlikte engelleri kaldırdığımız bir dünya temennisiyle, 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası kutlu olsun.

 

Aydın USMAN

İlçe Milli EĞitim Müdürü

 

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.