İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN´ın İstiklal Marşı´mızın Kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın USMAN´ın İstiklal Marşı´mızın Kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Mesajı

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.”

 

Şafaklarda yüzen al sancağın söneceğine asla inanmadı. Esarete, cesaretle başkaldıran bu muhteşem dizeleri yazdı. Milletinin fedakârlıklarını ve kederlerini derinden hisseden o şair, Mehmet Akif ERSOY. Ve istiklal için kaleme aldığı, okumaktan asla vazgeçmeyeceğimiz bağımsızlık dizeleri. İstiklal Marşımız. Tek yürek olma destanımız. Her kelimesiyle ruhumuzda izler bırakan, bir milletin duygularını ölümsüzleştiren en güzel kahramanlık destanı.

Ahlakı, örnek kişiliği, millet sevgisi ve bağımsızlık tutkusuyla milli değerlerimizi en güzel ifadelerle aktaran vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Anadolu’da birçok şehrin işgal altında olduğu, umutsuzluklarla dolu bir dönemde, milletimizin morale ve cesarete en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda kendini ve ruhunu adayarak yazdı İstiklalin marşını. Biz de İstiklal Marşımızı hakkını vererek, ülkemizde ve tüm dünyada, güçlü ve bağımsız bir ülkenin vatandaşları olarak gururla ve coşkuyla okumalıyız.

 

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.”

 

98 yıl sonra hala aynı duygularla, aynı milli değerlerle okuduğumuz İstiklal Marşımızın yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu destanı yazdıran, tüm şehitlerimizi ve İstiklal Mücadelemizi ölümsüzleştiren Mehmet Akif’i sonsuz rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

Ruhları şad olsun.

 

                                                                                                                                                                                                                             Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                                                                                          Aydın USMAN

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.