İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN USMAN´IN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

"Benim gözüm kücük senin gözün büyük,gördüğümüz uçurtma aynı Benim derim siyah senin derin beyaz kumdaki izlerimiz aynı Biraz aynı biraz farklı dünyanın her yerinde haklarımız aynı. Benim boyum uzun senin boyun kısa yaptığımız kartopu aynı . Senin evin köyde benim evim kentte gördügümüz bulutlar aynı. Biraz ayni biraz farklı dünyanin heryerinde haklarımız aynı."
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN USMAN´IN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

 

Niçin hak ararız?

Fikirlerimizi özgürce söyleyebilmek için mi? Maddi ve manevi değerlerimize sahip çıkmak için mi? Bir şeylerden korunmak için mi?  İnancımız doğrultusunda yaşayabilmek için mi? Sadece kendi haklarımız  çiğnendiğinde mi, yoksa sadece yaşayabilmek adına  mı?

Hepimiz  yüzyıllardır  haklarımızın çiğnenmediği, savaşsız, sömürüsüz, özgürce, inandığımız gibi yaşayabileceğimiz bir dünyaya  özlem duyuyoruz. Bu özlemimiz bugün gelinen noktada dahi  bilimde ve teknolojide atılan dev adımlara karşın ne yazık ki tam olarak gerçekleşebilmiş değil.

Dünya tarihine şöyle bir bakalım: kanlı savaşlar, uzun mücadeleler, acılar, belleklerimize yerleşen üzücü görüntüler, anıt mezarlar, müzeler , zindanlar, şiirler, romanlar, şarkılar destanlar  hep kilometre taşlarıdır hak kavramının. İnsanın sadece insan olmasından kaynaklanan haklarının… Bu hakları dönemlerin egemen gücünün olması gereken ölçütlerine hapsetmişiz , kimi zaman öldürürken haktan söz etmişiz  kimi zaman yaşatırken…

Oysa bu haklar hepimizindir. Kralların, genarallerin olduğu kadar halkın , şehirliler kadar köylünün , kadınlar kadar erkeklerin  çocukların, zenginler kadar yoksulların,  batı kadar doğunun, beyazlar kadar siyahların…

Nihayet  1948 yılında Birleşmiş Milletler,  barışın sürekliliğine katkıda bulunmak için İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilan etmiş. Böylece insan hakları tarihte ilk kez otorite  kazanmış bu birlikteliğe güvenle yaslanarak. Türkiye üye olduğu için Birleşmiş Milletler’e kabul edip onaylamış. O gün bu gündür en çok konuşulan konu olmuş” insan hakları”. Genel olarak ilgi alanı olanlar dışında yeterli bilgiye hiç sahip olamamışız .Ama konuşmuşuz çokça.

Dünya sadece dönmüyor , büyük bir hızla değişip dönüşüyor. Beklentilerimiz, sorunlarımız, fikirlerimiz, teknolojimiz,  hak ve özgürlüklere yüklediğimiz anlamlar da değişiyor. Türkiye’nin yakın tarihini ,  tam da bu değişimin güçlü bir demokrasiye sahip olma isteği ve özlemi yolunda verilen mücadelenin tarihi olarak okumalıyız.15 Temmuz  hain darbe girişiminde  Türk Milletinin demokrasiye ve kendi iradesine sahip çıkması buna en güzel örnektir.

Bizler eğitimciler olarak sadece kendi ülke sınırları içinde değil dünyada da adaletin barışın savunucularını yetiştirmek durumundayız.Verdiğimiz eğitim  ve öğretim bu süreçte bu bildirinin maddelerini ezberlemekten çok daha fazlası olmalı. Demokrasinin eğitim yoluyla güçlendirilmesi ve bu amaçla da eğitim sisteminin demokratik değerler açısından geliştirilmesi yönünde ,ülkemizde uzun yıllardır pek çok çalışma yapılmıştır.   Demokrasi ve insan hakları konusundaki hassasiyet, eğitimle ilgili yasa ve yönetmeliklerde ifade edilmiştir.Fakat okulda, işyerlerimizde panolarımıza astığımız bu maddelerin çok daha ötesinde ;aklımızda, vicdanımızda ,gözlerimizde, ellerimizde, evlerimizde, evrenimizde olması gerekendir bu haklar.

Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü  kutluyor, bu müstesna günün milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum.“

Sözlerimi sadece kendi milletinin değil tüm ulusların hakkını gözetmiş, sözleriyle olduğundan çok  davranışlarıyla tüm dünyanın saygınlığını ve sempatisini kazanmış bir lider ,Atatürk’ün sözleriyle bitirmek istiyorum:

         “İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır; bizi korur. Kurallar gibidir; nasıl davranacağımızı bize söyler.  Yargıçlar gibidir; ona başvurabiliriz. Duygular gibi soyuttur ama herkese aittir. Ve her ne olursa olsun hep vardır.”

                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                          Aydın USMAN


                         

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.