İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN USMAN´IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AYDIN USMAN´IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Bugün  bir bayram,  bugün bir düğün…

Bugün ; 23 Nisanları bir masala, ulusunun çocuklarını mutlu masal kahramanlarına dönüştüren, umutsuzluğun içinde, yokluğun gölgesinde  kazanılan  bir savaşın hürriyete yol bulan liderinin  -Mustafa Kemal Atatürk´ün- çağlar ötesine taşan sesini duymalıyız!

Bu ses ki  bize yol olmuş, hak olmuş, zafer olmuş bayrak olmuş ve nihayetinde bayram olmuştur!

Biz bütün bayramlarda biraz ağlarız. Bu bayramlara nasıl kavuşulduğunu iyi biliriz. Bu uğurda evlatlarını vatanı uğruna şehit veren gözü yaşlı annelerin, çeyiz sandıklarını açamadan eşlerini, nişanlılarını yitiren genç kızların acıklı seslerini duyarız. Biz bütün milli bayramlarda biraz da ağlarız.

Bugün hep birlikte çocuğuyla, yaşlısıyla genciyle yüzyıllar önce gölgesinde medeniyetlerin sofra kuruduğu hoşgörü ve kardeşliğin  toprağı Anadolu’da  Yunus Emre´yle Mevlana’yla ekilen  birlik ve beraberliğin tohumlarını yeşertiyoruz.

23 Nisan bizim tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Bu yüzden bir ulusun en değerlilerine çocuklarına hediyedir. Kardeşliğe, dost yüreklere, sevgiye, birliğe açılan bir kapıdır. Bu mücadeleyi anlamak, anlatmak ve emanete  sonuna kadar sahip çıkmak borcumuzdur.

    Millî mücadele, Türk ulusunun bağımsızlığına olan düşkünlüğünün ve zafere duyduğu sarsılmaz inancın desteğiyle, Birinci Meclis’in önderliğinde kazanıldı.  23 Nisan 1920’de yurdun her bölgesinden gelen millet temsilcileriyle Ankara’da Büyük Millet Meclisi açıldı. Atatürk, millet egemenliğini temsil eden bu Meclis’e başkan seçilerek, Türk istiklal mücadelesinin, askeri, siyasi ve sosyal lideri oldu.

Bir kez olsun milletine dair umudu kırılmayan Atatürk, egemenliğin   yalnızca bir kişiye ya da  zümreye değil, ulusa  ait olduğunu  herkese gösterdi. Bu yolun sonu demokratik ve tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti  oldu. İşte Mutlu ve güçlü  bir Türkiye ,bu görüşlerin yaşamasına ve kuşaktan kuşağa  bir meşale gibi devredilmesine bağlıdır…

Sevgili çocuklar ,

Dünyanın en harikulade, en saf, en güzel varlıklarısınız .Olmadığınız yer kuru, cansız, renksiz ve yoksun.Bastığınız yer çiçek çiçek. Sizlerle mutlu bir gelecek hayal ediyorum.Kendinizi  iyilikle, güzellikle, bilimle ,sanatla, edebiyatla ,sporla yeşertin.İşte o zaman bütün siyahları silip gökkuşağından bir köprü kurmuş olursunuz dünyanın her yerine. Geçtiğiniz her yeri aydınlatırsınız.

Her yıl Tüm dünya çocuklarıyla birlikte heyecanla coşkuyla rengarenk görüntülerle kutladığımız sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları veren “23 NİSAN ULUSAL  EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZI” kutlamaktan büyük bir kıvanç duyuyorum. Hep birlikte daha nice bayramlara ulaşmayı diliyorum…

                                               İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                     Aydın USMAN

 

 

 

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.