İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Aydın USMAN´ın Öğretmenler Günü Mesajı

Dünyanın her yerinde kendilerini kutsal bir davaya adayan yılmaz neferler olan öğretmenlerin "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlu olsun.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Aydın USMAN´ın Öğretmenler Günü Mesajı

 

“Henüz vaktin varken tomurcukları topla.
 Zaman uçup gidiyor.
 Ve bugün gülümseyen bu çiçek,
 Yarın ölüyor olabilir.”

 

     Bu duygunun Latince ifadesi, “Carpe Diem”. Ne demek olduğunu bilen var mı?Yaşadığın günü kavra.Aptalca hayaller peşinde koşmayan bir kalp gösterin, ben de size mutlu bir insan göstereyim.Yaşadığın günü kavra!Yazar bunu neden yazmış olabilir? Buna ister inanın, ister inanmayın, her birimiz bir gün nefes almayı kesecek ve öleceğiz.”

     Bu replikleri bir yerden hatırladınız eminim. Ölü Ozanlar Derneği adlı kitabın aynı zamanda filmin ünlü  cümleleri.Filmdeki edebiyat öğretmeni  geldiği okulda baskıcı ve sıkıcı eğitimden öğrencilerini kurtarmak için onları edebiyatın farklı  bir yönüyle tanıştırır. Bir gün çekingen öğrencilerin karşısında masaya çıkar, öğrenciler şaşırıp hocam neden masaya çıktınız der, öğretmen de çıktım; çünkü sizleri farklı şekillerde görüyorum, “Hayata her an bambaşka gözle bakmamız gerektiğini kendime hatırlatmak için bu sıranın üstündeyim. Siz de çıkın, hadi ne duruyorsunuz.” der. Sonrasında olanlara engel olamaz. Çünkü o günden sonra, her biri için ayrı birer dünya kurmuş olur. Onlara özgürlüğü, aklını kullanmayı, özgüveni,  istemeyi, hayatı, hayal kurmayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretmiştir. Öğrenciler eski öğrenciler değildir artık ve hepsinin içinde ayrı bir fırtına kopmaya başlamıştır.

     Ben de bugün A dan başlamak istiyorum .Evet bunda  alfabenin ilk harfi olması etkilidir belki. Her gerçeğin dört köşesi vardır. Bir öğretmen olarak ben sana birini veriyorum, diğer üçünü bulmaksa senin işin...”demiş Konfüçyüs. A dan başlıyorum; çünkü  öncelik “A”klındır. Bir saltanat tacının aksine bilginin ve birikimin naif,  gösterişsiz  evidir akıl.

     “Benim gibi ilerlemek hayatta !”Ne müthiş der, S size. Ne kadar yol alırsanız alın kıvrımlar çıkar karşınıza… “Sabırda pişer koruk.Yerle bir olur doruk . Sabır, sabır, sabır...İşte Kuran’da buyruk.” der Necip Fazıl. ”

      İpe dizilir sabır. Her defasında  ortasından kopan bir ipe yeniden  yeniden dizilir. S belki de bin bir başlı ırmak, her birinin yolculuğu ayrı, ama hepsinin ulaşmak istediği deniz bir.Sabır, sevgi,saygı …

      “F” de durmalıyız biraz. Farklıyım der “F”.Eğer elinizde bir çekiç varsa, her şey gözünüze bir çivi gibi görünmeye başlar. Oysa F karşınıza dikilir, “Görmüyor musun beni, aynı değilim! der.” Küçük bir çocucuğun gözlerinden size kadar uzanır .

     Durmalıyız demiştim F bir daha söz alır, farkında mısın der.Beynimizin farkında olmak, özelliklerimizin farkında olmak. Yaşamak bu olsa gerek. Eğer öncelikle kendimizin farkındaysak; herkesin, her küçük ayrıntının farkında oluruz .Eğer öncelikle kendimize saygı duyarsak herkese, her şeye, yaratılana saygı duyarız.

     “F” üzeri tebeşir tozlu bir tahtanın önünden  yürüyüp mesafeleri kaldırmak için   dokunduğunuz omuzların minnet dolu bakışlarının farkındadır.

     “İ”Görünmek için çabalar alfabede, üzerindeki noktayı bir ünlem gibi taşıyarak. İ “İstiyorum” der .Görmek isteyenler için daima bir çiçek vardır.İstemek başarmaktır. “ Kim ne derse desin sözcükler ve düşünceler  dünyayı değiştirir. Bu bir savaş, muharebe; kalplerimiz ve ruhumuz yaralansa da…

     Ve bütün alfabe ses verir içimizde. A  Atatürk, Ç çalışmak, S sabır, E  “emek”, B “bilgi” ,Y yetenek, V vefa M merhamet, P plan  der…Bir şiirin dizesi size kadar uzanır. Bir hikayeden  kopan cümleler içinizi burkar. Bu konuşmanın sınırlarına sığmayacak çağrışımlar yer arar kendine. Kifayetsiz olduklarını bildikleri halde. Öğretmen anlatılması hoş bir hikayeye dönüşür.Didaktik bütün tanımları reddedip Ömer Seyfettin’in Kaşağı hikayesini okuyan ses olur. Çağlar öncesinden çağlar ötesine uzanır. Kuş kanadı kalem olur, konar yüreklere. Bir varmış bir yokmuş misali binlerce söylenir binlerce yankılanır.Biteviye…

     Değerli Meslektaşlarım Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun.

 

 

Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü

Aydın USMAN

 

 

 

 

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.