İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın USMAN´ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın USMAN´ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Aydın USMAN´ın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

 

        İstiyorum ki bugün, Çanakkale ruhunu birlikte hissedelim!

 

        İstiyorum ki Kurtuluş Savaşı’nın bu dilsiz, acılı kararlı, dik başlı  önsözünü   dinleyin!

 

        Ateşten geçerek, kan içinde, uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek,  ölmemek üzere yapılan bir savaş,  çığlık çığlığa bir  diriliş düşünün!

 

On beşine basmadan, ana  koynundan ayrılmadan cepheyi tanıyan çocukların kanlarıyla kazanılan bir savaşı …

 

İstiyorum ki çeyiz sandıklarını açamadan nişanlılarını, eşlerini, kardeşlerini, babalarını,  cepheye; düğüne gönderir gibi gönderen yüce  gönüllerin  dualarını duyun!

 

 Bir milletin üstün irade gücünü,  birlik ve beraberliğini,  “atiyi karanlık  görüp  azmi bırakmayanların”, Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün , Kınalı Hasanların, Seyit Onbaşıların, Nene Hatunların, Ömer Halisdemirlerin haksızlıklar karşısında gerçekleştirdikleri mucizeyi  istiyorum ki görün!

 

Bu savaşların galiplerinin yüksek insan nitelikleriyle donanmış celladına bile merhamet duyan,vatanın anlamını bilen Anadolu insanı olduğunu anlayın!

 

Türk insanının manevi gücünü hiç hesaba katmayanların, aritmetik ölçümlere vurarak yaptıkları hesapların yanlışlarını çok ağır ödemek zorunda kaldıklarını bilin!

 

 En modern silahlarla donatılmış zırhlılardan oluşan görkemli donanmaların en güçlülerini  Boğaz’ın derin sularına gömerek,  hayallerini terk etmek durumunda kalanlara, adaletin varlığını hatırlatanları gönülden alkışlayın!

 

       İstiyorum ki Çanakkale’nin  yıllar önce söyllediği o acıklı türküyü  ilk gün nasıl söylenmişse  bu gün aynı yürek sızısı ile söyleyin !

 

       Bu millet tarihte birçok kez sınav verdi. 18 Mart 1915’te, 26 Ağustos 1922’de  15 Temmuz 2016 ’da .Trablusgarp’ta, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Sakarya’da. Bazen de içimize sinsice yerleşen milli birliğimizi bozmaya yeltenen bizi sırtımızdan vurmaya kalkanara karşı.

 

İstiyorum ki bunların hepsini  bir bir hatırlayın!

 

  Hepsinden alnımızın akıyla daha da güçlenerek yılmadan, korkmadan çıkmayı başardık. Yüreklerindeki inançla, vatan sevgisiyle cesaretle canını vatanı için hiçe sayan  şehitlerimizi  bugün saygı ve rahmetle anıyor. Konuşmamı Mehmet AKİF’İN meşhur dizeleriyle bitirmek istiyorum:

 

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

 

O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,

 

Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

 

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

 

 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Aydın USMAN

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.