İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AYDIN USMAN´IN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AYDIN USMAN´IN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

 

       “Siz hiç, beyaz bir bastonla yürümeyi, bir sessiz çığlıkla sesinizi duyurmayı, ya da bir tekerlekli sandalye ile kaldırımları aşmayı denediniz mi?”

          Hayır mı?

Bedenen ve ruhen  yaşanmayan, yürekte hissedilmeyen hiçbir konuşma konuşana ya da yazana ait değildir derler .Ben de bunun için   sizlere tanıdığım,  duygularını  yüreğimde hissettiğim  bir “ALS” hastasının sözlerini hiç değiştirmeden iletmek istiyorum. Bu hasta yatağa bağlı ,yemek  ve solunumu hortumla sağlanıyor.Sadece parmak uçlarını kullanabiliyor.Zamınında kaymakamlık yapmış ama şimdi yatağa bağlı bir engelli; ama birazdan okuyacağım sözlerini duyunca  siz de anlayacaksınız ki engel tanımıyor.

  

HERŞEYE RAĞMEN…………

Başımıza kötü bir iş ya da kötü şeyler üst üste geldiğinde ayakta durup dayanan, sıkıntıyla dalga geçen, gülümseyebilen,  güçlü kabul ettiğimiz kişiler için söyleriz bunu…

HERŞEYE RAĞMEN HAYATI SEVİYOR…………

Mutlu olmak için bir gerekçe ararız hep….Ya gerçekten bizi çok mutlu edecek olaylar nedenler olmalı  ya da kötü nedenler de olsa herşeye rağmen mutlu olabilmeliyiz. Hem  gönlümüz hem beynimiz İlla bir sebep sonuç ilişkisine muhtaçtır .

Hayatlarını bir engelli olarak devam ettirenler hayata bağlanmak, onu sevmek için sebep arayıp durmaz. Başımıza gelenin farkındayızdır çünkü... Hastalığı da şifayı da veren "O" deyip sevgiliden ne gelirse "huuu" diyenlerdeniz. Hastalığı da severiz , Şifasını da.... ama sebep aramayız.

            Biz engellilerin,  mutlu olmak hayata bağlanmak için kötü bir nedeni gerekçe göstermelerine ihtiyaçları yoktur. En hafif aşamasında olanından tam yatalak olanına ,işitmeyenine ,görmeyenine,  kadar bütün engeli olanlar “buna rağmen” mutluluk aramazlar. Sadece göz kapakları da oynasa, sadece bir parmağı tuşa bassa da sebep aramaksızın hayatı severler.

     Nefes almak otomatik bir işlevdir… insan nefes almak için gerekçe aramaz, beyin bu emri otomatik verir.. “NEFES AL “ neden ?? “nedeni yok…..Sadece nefes al…”

İşte biz ALS liler bu nedensiz “NEFES” tarlasına ümitlerimizi, sevinçlerimizi, hayata bağlılığımızı eker büyütürüz.. Sadece yaşamı severiz, umarsızca, sonuna kadar,

NEFES ALABİLİYORSAK ÜMİT VARDIR………..

Emaneti ağlayarak aldık doğarken…..
GÜLÜMSEYEREK teslim edeceğiz inşallah.”

     Bu cümlelerin sahibinin yaşadıklarını bilemeyiz  belki.Ama insan olmak yetmeli insanı anlamaya. Ben inanıyorum ki hepimiz yürekten hissettik onu.

    Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı  bir ömür diliyorum."

                                                                                                                                                                                                                                                             Aydın USMAN

                                                                                                                                                                                                                                                          İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

                            

 

 

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.