İZMİR GAZİEMİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AYDIN USMAN´IN "18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ" MESAJI...

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN AYDIN USMAN´IN "18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ" MESAJI...

    Bir millet; zaferini bir sonraki kuşaklara aktarabildiği ölçüde muzafferdir. Yoksa tarih unutulup gitmiş zaferlerle doludur. Bu zaferlerimizden biri de şehitliğe ant içmiş, destanımızı kanlarıyla tarihe işlemiş milletimizin zaferi; Çanakkale zaferidir.      

    Çanakkale; kolundan yaralanmış çavuşun kolunu keserek savaşmaya devam etme azmi, yaralanıp geri dönen bir erin yüzüne yansıyan utancıdır. Çanakkale; Son nefesinde düşman kullanmasın diye tüfeğini bozan komutanın direnci, ölürken gülebilen erin metanetidir. İmanın topa, tüfeğe, demire, çeliğe isyanıdır.      

    Asım´ın nesli unvanını alacak olan bu millet Birinci Dünya Harbi öncesinde acı, çile, ıstırap ve hezimetlerle dolu bir Balkan harbinden yeni çıkmıştı. Ateşten geçerek, kan içinde, uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, içinyapılması gereken bir savaş onları bekliyordu. Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Çanakkale Türk´ün gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının ve Türk kahramanlığının anıtlaşmış örneğidir. Çanakkale´de Türk askerinin, onu iyi sevk ve idare edebilen komutanlarla neler başarılabileceğini ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk bir yıldız gibi parlayarak tarih sahnesine çıkmıştır. Çanakkale Savaşları sonunda zamanın en modern silahları ile donatılmış birleşik filo ve kara birlikleri, Türk askeri karşısında ağır bir yenilgiye uğramış, Gelibolu yarımadasından geri çekilmek zorunda kalmıştır. On beşine basmadan, ana koynundan ayrılmadan cepheyi tanıyan çocukların kanlarıyla kazanılan, çeyiz sandıklarını açamadan nişanlılarını, eşlerini, kardeşlerini, babalarını, cepheye; düğüne gönderir gibi gönderen yüce gönüllerin dualarıyla kazanılan Çanakkale zaferi Kurtuluş Savaşımızın ön sözü olmuş, birlik ve beraberliğimizi ve manevi gücümüzü tüm dünyaya göstermiştir.      

   Haksız bir galibiyetle zaferini hazırlayan milletlere karsı, Türkün ateşten bir gömlek giydiği, çokça azim, biraz hüzün biraz mutluluk biraz gurur mayasıyla yoğrulmuş eşsiz mücadelenin sonuçlanmasıdır 18 Mart …Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan vatanları uğruna canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun…                                                                  

                                                                                                                                                      İlçe Milli Eğitim Müdürü                                                             

                                                                                                                                                              Aydın USMAN

Gazi Mah.Hasan Güven Cad. 28/25 Sk No 30 Gaziemir / İZMİR - (0232) 251 57 73 (0232) 251 24 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.